Specifications
Detailed Measurements
| Extreme Width (max) | 2040mm - 6' 8" |
| Extreme Depth (max) | 1200mm - 3' 11" |
| Extreme Height (max) | 2090mm - 6' 10" |
| Footprint/ground Width | 1620mm - 5' 4" |
| Footprint/ground Depth | 1120mm - 3' 8" |
| Ridge Height | 2090mm - 6' 10" |
| Framing Width | 90mm - 0' 4" |
| Framing Depth | 45mm - 0' 2" |
Note: All imperial sizes stated are approximate, rounded to the nearest inch.
Characteristics
| Material | Wood |
| Cladding | Square Edge |
| Finish | Planed |
| Colour | Brown |
| Treatment | Stained |
| Orientation | 2.040m Front / 1.200m sides (max) |
| Weight | 96kg |
| Roof Type | Apex |
| Roof Material | Half-Lap |
| Wall Material | Half-Lap |
| Cladding Material | Half-Lap |
| Sustainable Timber | Yes |
Assembly & Care
| Installation | Self-assembly by customer |
| Persons to Assemble (min) | 2 |
| Estimated Assembly Time | 4 to 6 Hours |
| Parts Fit Through Door (78x30") | Yes |
| Annual Treatment | Yes by customer |
Useful To Know
| Warranty | 12 Months parts |
| Recommended Use | Leisure & relaxation |
| Includes | Full instructions and fixings |
| Excludes | Cushions or seat pads |
Our product specifications are given in good faith but can be subject to manufacturer change without notice. Should an attribute be of essense to your purchase, please feel free to contact us first for confirmation.
Attributes
Parts Warranty
A standard warranty that offers part(s), should a piece of the product fail through workmanship within the first 12 months; customer to fit.
Sustainably Sourced Timber
The timber used for this product was obtained from a managed resource, where responsible forest management and re-planting are employed.
Water Based
Unlike many oil or spirit-based products, water-based treatments are easy to clean-up after and do not require thinners or spirits. They also dry faster.
Square Edge
A simple cladding method where square-cut boarding is secured in a solid butted or open slatted format to a parallel arrangement.
Half Lap
Strong timber construction method featuring interlocking butt joints. Typically interlocking at the corners for max. strength against warping.
Description
The Zest Jersey Arbour blends timeless elegance with a contemporary twist. Finished in a rich brown tone using a premium water-based stain, it brings warmth and style to any garden setting.
Decorative fascia detailing and classic finials add character, while the extra-deep canopy creates a cosy, sheltered space for outdoor relaxation.
Ergonomically designed seating and beautifully styled, its perfect for reading, entertaining, or simply enjoying peaceful moments in your garden or patio.
Price Watch
We work tirelessly to ensure that our extensive product range is competitively priced through regular monitoring. In the rare event that you find the Zest Jersey Arbour from another online retailer at a lower price then please let us know, we'll do our best to match or even beat it!
Simply submit your Price Watch enquiry using the form below, being sure to complete all fields. On receipt, we will verify that the competitors' offer is available to purchase, like-for-like and delivery inclusive.
Within 1 working day we will confirm One Garden's keenest offer to you, whether that's to beat, match or even congratulate our competitor. Go on, challenge us...
Reviews
There have been no reviews for this item.
We encourage every purchaser of this product to submit a review. Customers are invited (by post-delivery email) to a web page where their genuine review can be placed.
Looking for something different? Try one of these Seated Arbours...
14% OFF
Burghley ArbourLuxurious, deep-sided arbour with three-person bench seat and apex roof
(16)
7-10 daysNow £599.99
£699.99 Saving £100.00
Contemporary Arbour Black
Pressure treated arched arbour, open-slatted design and semi-circular roof
7 days
£709.00
Contemporary Arbour Green
Pressure treated arched arbour, open-slatted design and semi-circular roof
7 days
£604.00
Can't find what you're looking for? ... Just give us a call (9am to 4pm weekdays) and we'll try to help you find the ideal model or suggest an alternative from our Seated Arbours range.
Want to see more Seated Arbours? ... Take a look at our full Seated Arbours range for the widest possible choice.


