Specifications
Detailed Measurements
| Extreme Width (max) | 2400mm - 7' 10" |
| Extreme Depth (max) | 1840mm - 6' 0" |
| Extreme Height (max) | 2320mm - 7' 7" |
| Footprint/ground Width | 2280mm - 7' 6" |
| Footprint/ground Depth | 1590mm - 5' 3" |
| Ridge Height | 2320mm - 7' 7" |
| Framing Width | 70mm - 0' 3" |
| Framing Depth | 70mm - 0' 3" |
Note: All imperial sizes stated are approximate, rounded to the nearest inch.
Characteristics
| Material | Wood |
| Cladding | Rounded Edge |
| Finish | Planed |
| Colour | Green Tint |
| Treatment | Pressure treated |
| Orientation | 2.400m Front / 1.840m sides (max) |
| Weight | 128kg |
| Roof Type | Pent |
| Roof Covering | Mineralized felt |
| Roof Material | Tongue & Groove |
| Wall Material | Rounded Edge |
| Cladding Material | Rounded Edge |
| Sustainable Timber | Yes |
Assembly & Care
| Installation | Self-assembly by customer |
| Persons to Assemble (min) | 2 |
| Estimated Assembly Time | 4 to 6 Hours |
| Parts Fit Through Door (78x30") | Yes |
| Annual Treatment | Not required |
Useful To Know
| Warranty | 10 Year Anti-rot |
| Recommended Use | Leisure & BBQ shelter |
| Includes | Full instructions and fixings |
| Excludes | Cabinets, BBQ and lumber |
Our product specifications are given in good faith but can be subject to manufacturer change without notice. Should an attribute be of essense to your purchase, please feel free to contact us first for confirmation.
Attributes
10 Year Anti-Rot Warranty
An assurance from the manufacturer that their timber product, if maintained according to their policy, will resist rot within a 10 year period.
Sustainably Sourced Timber
The timber used for this product was obtained from a managed resource, where responsible forest management and re-planting are employed.
Pressure Treatment
Wood is placed into an airtight tank, by vacuum the air is replaced with preservative. This superior process extends lifespan allowing in-ground use.
Square Edge
A simple cladding method where square-cut boarding is secured in a solid butted or open slatted format to a parallel arrangement.
Mineralized Roofing Felt
A garden building roofing felt in its commonest form. Coated externally with small stone flakes or grit to deter the effects of weathering.
Description
The Zest Truro Garden Shelter offers stylish, durable protection for outdoor living. Featuring a waterproof roof, fitted fascia, angled braces and sturdy 70mm x 70mm posts, its easy to assemble with supplied roof panels.
Ideal for seating areas, hot tubs, or outdoor kitchens, this versatile shelter suits both traditional and modern gardens - perfect for consumers embracing the outdoor living trend.
Price Watch
We work tirelessly to ensure that our extensive product range is competitively priced through regular monitoring. In the rare event that you find the Zest Truro Garden Shelter from another online retailer at a lower price then please let us know, we'll do our best to match or even beat it!
Simply submit your Price Watch enquiry using the form below, being sure to complete all fields. On receipt, we will verify that the competitors' offer is available to purchase, like-for-like and delivery inclusive.
Within 1 working day we will confirm One Garden's keenest offer to you, whether that's to beat, match or even congratulate our competitor. Go on, challenge us...
Reviews
There have been no reviews for this item.
We encourage every purchaser of this product to submit a review. Customers are invited (by post-delivery email) to a web page where their genuine review can be placed.
Can't find what you're looking for? ... Just give us a call (9am to 4pm weekdays) and we'll try to help you find the ideal model or suggest an alternative from our Wooden Gazebos range.
Want to see more Wooden Gazebos? ... Take a look at our full Wooden Gazebos range for the widest possible choice.



