Specifications
Detailed Measurements
| Extreme Width (max) | 1750mm - 5' 9" |
| Extreme Depth (max) | 670mm - 2' 2" |
| Extreme Height (max) | 930mm - 3' 1" |
| Ridge Height | 930mm - 3' 1" |
Note: All imperial sizes stated are approximate, rounded to the nearest inch.
Characteristics
| Material | Wood |
| Cladding | Square Edge |
| Finish | Planed |
| Colour | Green Tint |
| Treatment | Pressure treated |
| Weight | 31kg |
| Sustainable Timber | Yes |
Assembly & Care
| Installation | Self-assembly by customer |
| Persons to Assemble (min) | 2 |
| Estimated Assembly Time | 1 to 2 Hours |
| Parts Fit Through Door (78x30") | Yes |
| Annual Treatment | Not required |
Useful To Know
| Warranty | 10 Year Anti-rot |
| Recommended Use | Outdoor seating and dining |
| Includes | Full instructions and fixings |
| Excludes | Cushions or seat pads |
Our product specifications are given in good faith but can be subject to manufacturer change without notice. Should an attribute be of essense to your purchase, please feel free to contact us first for confirmation.
Attributes
10 Year Anti-Rot Warranty
An assurance from the manufacturer that their timber product, if maintained according to their policy, will resist rot within a 10 year period.
Sustainably Sourced Timber
The timber used for this product was obtained from a managed resource, where responsible forest management and re-planting are employed.
Pressure Treatment
Wood is placed into an airtight tank, by vacuum the air is replaced with preservative. This superior process extends lifespan allowing in-ground use.
Square Edge
A simple cladding method where square-cut boarding is secured in a solid butted or open slatted format to a parallel arrangement.
Description
Inspired by Japanese architecture, the elegant Zest Cherry Blossom Bench brings an oriental feel to your garden or outside space.
Delightfully decorative, the Cherry Blossom Bench manages to look effortlessly graceful whist being constructed from chunky pressure treated timber making it the perfect accent for any outdoor space.
Simple to assemble with fewer components & assembly stages. Made from sustainably sourced timber from managed forests, this is a sustainable product, guaranteed for ten years against rot.
Price Watch
We work tirelessly to ensure that our extensive product range is competitively priced through regular monitoring. In the rare event that you find the Zest Cherry Blossom 3-Seater Bench from another online retailer at a lower price then please let us know, we'll do our best to match or even beat it!
Simply submit your Price Watch enquiry using the form below, being sure to complete all fields. On receipt, we will verify that the competitors' offer is available to purchase, like-for-like and delivery inclusive.
Within 1 working day we will confirm One Garden's keenest offer to you, whether that's to beat, match or even congratulate our competitor. Go on, challenge us...
Reviews
There have been no reviews for this item.
We encourage every purchaser of this product to submit a review. Customers are invited (by post-delivery email) to a web page where their genuine review can be placed.
Looking for something different? Try one of these Garden Benches...
20% OFF
Emily 3 Seater Bench5ft wide, pressure treated bench with smooth, slatted rear panel and seat
(31)
3-7 daysSale £289.00
£364.99 Saving £75.99
16% OFF
Softwood 5ft BenchSoftwood pressure treated bench which comfortably seats up to three people
(1)
3-7 daysSale £199.99
£239 Saving £39.01
18% OFF
Emily 2 Seater (D.Grey Pad)4ft wide bench with dark grey seat pad
3-7 days
Sale £299.99
£369.99 Saving £70.00
18% OFF
Lara 3-Seater BenchClassic slatted bench seat for up to three people
3-7 days
Sale £309.99
£379.99 Saving £70.00
Can't find what you're looking for? ... Just give us a call (9am to 4pm weekdays) and we'll try to help you find the ideal model or suggest an alternative from our Garden Benches range.
Want to see more Garden Benches? ... Take a look at our full Garden Benches range for the widest possible choice.


