Specifications
Detailed Measurements
| Extreme Width (max) | 1530mm - 5' 0" |
| Extreme Depth (max) | 430mm - 1' 5" |
| Extreme Height (max) | 420mm - 1' 5" |
| Footprint/ground Width | 1500mm - 4' 11" |
| Footprint/ground Depth | 400mm - 1' 4" |
| Internal Width (min) | 1410mm - 4' 8" |
| Internal Depth (min) | 310mm - 1' 0" |
| Internal Height (min) | 320mm - 1' 1" |
| Ridge Height | 420mm - 1' 5" |
Note: All imperial sizes stated are approximate, rounded to the nearest inch.
Characteristics
| Material | Wood |
| Cladding | Square Edge |
| Finish | Planed |
| Colour | Green Tint |
| Treatment | Pressure treated |
| Wall Material | Square Edge |
| Cladding Material | Square Edge |
| Sustainable Timber | Yes |
Assembly & Care
| Installation | Self-assembly by customer |
| Persons to Assemble (min) | 1 |
| Estimated Assembly Time | Less than 1 hour |
| Parts Fit Through Door (78x30") | Yes |
| Annual Treatment | Not required |
Useful To Know
| Warranty | 10 Year Anti-rot |
| Recommended Use | Planting & cultivation |
| Volume | 139 Litres |
| Includes | Full instructions and fixings |
| Excludes | Contents (plants etc.) and assembly |
Our product specifications are given in good faith but can be subject to manufacturer change without notice. Should an attribute be of essense to your purchase, please feel free to contact us first for confirmation.
Attributes
Made in the UK
One Garden is proud to support UK-based manufacturing. Products with this mark are directly sourced from official manufacturers in the UK.
10 Year Anti-Rot Warranty
An assurance from the manufacturer that their timber product, if maintained according to their policy, will resist rot within a 10 year period.
Sustainably Sourced Timber
The timber used for this product was obtained from a managed resource, where responsible forest management and re-planting are employed.
Pressure Treatment
Wood is placed into an airtight tank, by vacuum the air is replaced with preservative. This superior process extends lifespan allowing in-ground use.
Square Edge
A simple cladding method where square-cut boarding is secured in a solid butted or open slatted format to a parallel arrangement.
Polypropylene
A rigid and hardwearing plastic. It can be extruded or injection moulded into almost any shape, once cooled it is tough and resistant to many chemicals.
Description
For creating your own magnificent floral displays, the Rowlinson Signature Heritage Trough Planter 1.5m is ideal for driveways, paths and patios.
Clad with elegant fine sawn cladding and finished with smooth planed legs and mitred corner top surround.
A slatted base and permeable material liner prevent plants becoming waterlogged, whilst the timber constructed is pressure treated for long life protection against the elements
Price Watch
We work tirelessly to ensure that our extensive product range is competitively priced through regular monitoring. In the rare event that you find the Rowlinson Signature Heritage Trough Planter 1.5m from another online retailer at a lower price then please let us know, we'll do our best to match or even beat it!
Simply submit your Price Watch enquiry using the form below, being sure to complete all fields. On receipt, we will verify that the competitors' offer is available to purchase, like-for-like and delivery inclusive.
Within 1 working day we will confirm One Garden's keenest offer to you, whether that's to beat, match or even congratulate our competitor. Go on, challenge us...
Reviews
There have been no reviews for this item.
We encourage every purchaser of this product to submit a review. Customers are invited (by post-delivery email) to a web page where their genuine review can be placed.
Looking for something different? Try one of these Box Planters...
12% OFF
Patio PlanterPressure treated planter supplied in a natural timber finish
(2)
3-7 daysSale £129.99
£149 Saving £19.01
Marberry Trough Planter 1.5m
Pressure treated pre-assembled trough planter with liner
3-7 days
£139.00
Can't find what you're looking for? ... Just give us a call (9am to 4pm weekdays) and we'll try to help you find the ideal model or suggest an alternative from our Box Planters range.
Want to see more Box Planters? ... Take a look at our full Box Planters range for the widest possible choice.


