Suncast Haven Mega Tall Storage Cabinet
Product Code: ONE11397
Usually £419 Saving £69.01
£349.99
inc VAT & FREE delivery*
Sorry, temporarily out of stock (delivery usually 3-7 days)
Features
- Functional and stylish resin resists denting, rusting and rotting
- Strong, durable and UV protected
- Includes three shelves (each holds up to 34Kg)
- Pad-lockable doors for added security (lock not included)
- Easy assembly - minimal tools required
- Platinum metallic colour with slate grey top and base
Home delivery 3-7 days (estimate)
Check your location for the Suncast delivery service and cost: *A distant location may attract a delivery surcharge
Specifications
Detailed Measurements
| Extreme Width (max) | 1020mm - 3' 4" |
| Extreme Depth (max) | 510mm - 1' 8" |
| Extreme Height (max) | 2040mm - 6' 8" |
| Internal Width (min) | 970mm - 3' 2" |
| Internal Depth (min) | 440mm - 1' 5" |
| Ridge Height | 2040mm - 6' 8" |
| Door Height | 1970mm - 6' 6" |
| Door Width | 940mm - 3' 1" |
Note: All imperial sizes stated are approximate, rounded to the nearest inch.
Characteristics
| Material | Plastic |
| Cladding | Moulded sheeting |
| Finish | Smooth |
| Colour | Platinum |
| Door Position | In front panel |
| Orientation | 1.020m Front / 0.510m sides (max) |
| Door Type | Hinged double |
| Door Catch | Handles holed for a padlock |
| Roof Type | Flat |
| Roof Material | Plastic |
| Wall Material | Plastic |
| Cladding Material | Plastic |
| Floor Material | Plastic |
Assembly & Care
| Installation | Self-assembly by customer |
| Persons to Assemble (min) | 2 |
| Estimated Assembly Time | 1 to 2 Hours |
| Parts Fit Through Door (78x30") | Yes |
Useful To Know
| Warranty | 12 Months parts |
| Recommended Use | Garden storage |
| Includes | A floor, full instructions and fixings |
| Excludes | Assembly |
Our product specifications are given in good faith but can be subject to manufacturer change without notice. Should an attribute be of essense to your purchase, please feel free to contact us first for confirmation.
Attributes
Parts Warranty
A standard warranty that offers part(s), should a piece of the product fail through workmanship within the first 12 months; customer to fit.
Polypropylene
A rigid and hardwearing plastic. It can be extruded or injection moulded into almost any shape, once cooled it is tough and resistant to many chemicals.
Description
The Mega Tall Storage Cabinet by Suncast shatters the notion that garage organisation needs to be metal to be strong and stable.
With 878 Litres of storage space, this is the largest option in the Suncast Garage Storage Solutions line. The multi-wall, resin panels are engineered for added strength and durability, making it resistant to dents, rust, and rotting.
Equipped with three adjustable shelves, each capable of holding up to 34Kg, this cabinet has ample space for storing all your large power tools, equipment, and more!
With pad-lockable doors (lock not included) and an upper and lower latch to help keep doors closed, this cabinet is sure to keep your items safe and secure. This low maintenance, easy to clean cabinet provides a storage solution that combines style and function to keep your garage organised and tidy!
Price Watch
We work tirelessly to ensure that our extensive product range is competitively priced through regular monitoring. In the rare event that you find the Suncast Haven Mega Tall Storage Cabinet from another online retailer at a lower price then please let us know, we'll do our best to match or even beat it!
Simply submit your Price Watch enquiry using the form below, being sure to complete all fields. On receipt, we will verify that the competitors' offer is available to purchase, like-for-like and delivery inclusive.
Within 1 working day we will confirm One Garden's keenest offer to you, whether that's to beat, match or even congratulate our competitor. Go on, challenge us...
Reviews
There have been no reviews for this item.
We encourage every purchaser of this product to submit a review. Customers are invited (by post-delivery email) to a web page where their genuine review can be placed.
Looking for something different? Try one of these Plastic Storage...
10% OFF
Aston Cabinet - Stone6ft Tall garden storage unit with hinged double doors in the 4ft wide front
3-7 days
Now £399.99
£449 Saving £49.01
13% OFF
Mannington - Stone GreyTall garden store for long handled tools. Double doors on the wider front
3-7 days
Sale £249.99
£289 Saving £39.01
10% OFF
Aston Cabinet - Sand6ft Tall garden storage unit with hinged double doors in the 4ft wide front
3-7 days
Now £399.99
£449 Saving £49.01
13% OFF
Aston Tall Cabinet - SandTall garden store for long handled tools. Double doors on the wider front
3-7 days
Sale £249.99
£289 Saving £39.01
Can't find what you're looking for? ... Just give us a call (9am to 4pm weekdays) and we'll try to help you find the ideal model or suggest an alternative from our Plastic Storage range.
Want to see more Plastic Storage? ... Take a look at our full Plastic Storage range for the widest possible choice.









