Specifications
Detailed Measurements
| Extreme Width (max) | 3390mm - 11' 1" |
| Extreme Depth (max) | 1730mm - 5' 8" |
| Extreme Height (max) | 2350mm - 7' 9" |
| Ridge Height | 2350mm - 7' 9" |
| Framing Width | 90mm - 0' 4" |
| Framing Depth | 90mm - 0' 4" |
Note: All imperial sizes stated are approximate, rounded to the nearest inch.
Characteristics
| Material | Wood |
| Cladding | Square Edge |
| Finish | Planed |
| Colour | Green Tint |
| Treatment | Pressure treated |
| Orientation | 3.390m Front / 2.500m sides (max) |
| Roof Type | Flat |
| Sustainable Timber | Yes |
Assembly & Care
| Installation | Self-assembly by customer |
| Persons to Assemble (min) | 2 |
| Estimated Assembly Time | 2 to 4 Hours |
| Parts Fit Through Door (78x30") | Yes |
| Annual Treatment | Not required |
Useful To Know
| Warranty | 10 Year Anti-rot |
| Recommended Use | Garden feature & plant support |
| Includes | Full instructions and fixings |
| Excludes | Benches, back panels and ground anchoring |
Our product specifications are given in good faith but can be subject to manufacturer change without notice. Should an attribute be of essense to your purchase, please feel free to contact us first for confirmation.
Attributes
10 Year Anti-Rot Warranty
An assurance from the manufacturer that their timber product, if maintained according to their policy, will resist rot within a 10 year period.
Sustainably Sourced Timber
The timber used for this product was obtained from a managed resource, where responsible forest management and re-planting are employed.
Pressure Treatment
Wood is placed into an airtight tank, by vacuum the air is replaced with preservative. This superior process extends lifespan allowing in-ground use.
Square Edge
A simple cladding method where square-cut boarding is secured in a solid butted or open slatted format to a parallel arrangement.
Description
The Zest Ludlow Corner Pergola adds stylish, architectural elegance to any garden. Featuring 90mm x 90mm posts and precision-cut rafters, it creates a strong and stylish outdoor entertaining space.
The distinctive corner design pairs beautifully with a 4ft / 2-seater bench, outdoor BBQ or ornamental feature making it a standout focal point for modern gardens.
A version with slatted back panels is also available.
It is highly recommended that the Ludlow Pergola legs are anchored to the ground using appropriate means for the surface (i.e. Metal L-Brackets for concrete or paving - Fence post spikes or anchors for soil) Such ground support items can be sourced from most garden centres or hardware stores.
Price Watch
We work tirelessly to ensure that our extensive product range is competitively priced through regular monitoring. In the rare event that you find the Zest Ludlow Corner Pergola from another online retailer at a lower price then please let us know, we'll do our best to match or even beat it!
Simply submit your Price Watch enquiry using the form below, being sure to complete all fields. On receipt, we will verify that the competitors' offer is available to purchase, like-for-like and delivery inclusive.
Within 1 working day we will confirm One Garden's keenest offer to you, whether that's to beat, match or even congratulate our competitor. Go on, challenge us...
Reviews
There have been no reviews for this item.
We encourage every purchaser of this product to submit a review. Customers are invited (by post-delivery email) to a web page where their genuine review can be placed.
Looking for something different? Try one of these Traditional Pergolas...
17% OFF
Ascot PergolaClassic wooden garden pergola with 4in / 90mm square legs
3-7 days
Sale £329.99
£399.99 Saving £70.00
20% OFF
Ludlow Pergola with BackLarge triangular pergola with back panels as a wind break
3-7 days
Sale £599.99
£749.99 Saving £150.00
Ivy Pergola Kit & Sides
Simple, square pergola with 2 sides. Free-standing for garden or patio
56 days
£429.00
Traditional Pergola
Classic square profiled garden pergola, pressure treated for rot protection
7 days
£469.00
Can't find what you're looking for? ... Just give us a call (9am to 4pm weekdays) and we'll try to help you find the ideal model or suggest an alternative from our Traditional Pergolas range.
Want to see more Traditional Pergolas? ... Take a look at our full Traditional Pergolas range for the widest possible choice.


