Specifications
Detailed Measurements
| Extreme Width (max) | 730mm - 2' 5" |
| Extreme Depth (max) | 830mm - 2' 9" |
| Extreme Height (max) | 880mm - 2' 11" |
Note: All imperial sizes stated are approximate, rounded to the nearest inch.
Characteristics
| Material | Wood |
| Cladding | Square Edge |
| Finish | Planed |
| Colour | Green Tint |
| Treatment | Pressure treated |
| Weight | 42kg |
| Cladding Material | Square Edge |
| Sustainable Timber | Yes |
Assembly & Care
| Installation | Self-assembly by customer |
| Persons to Assemble (min) | 2 |
| Estimated Assembly Time | 1 to 2 Hours |
| Parts Fit Through Door (78x30") | Yes |
| Annual Treatment | Not required |
Useful To Know
| Warranty | 10 Year Anti-rot |
| Recommended Use | Outdoor dining |
| Includes | Weatherproof cover, Full instructions and fixings for the table |
| Excludes | Assembly |
Our product specifications are given in good faith but can be subject to manufacturer change without notice. Should an attribute be of essense to your purchase, please feel free to contact us first for confirmation.
Attributes
10 Year Anti-Rot Warranty
An assurance from the manufacturer that their timber product, if maintained according to their policy, will resist rot within a 10 year period.
Sustainably Sourced Timber
The timber used for this product was obtained from a managed resource, where responsible forest management and re-planting are employed.
Pressure Treatment
Wood is placed into an airtight tank, by vacuum the air is replaced with preservative. This superior process extends lifespan allowing in-ground use.
Square Edge
A simple cladding method where square-cut boarding is secured in a solid butted or open slatted format to a parallel arrangement.
Zip
A simple zip fastening most often used to secure fabric sections together.
Polyester
Polyester is a highly durable material used due to its stain and water resistance. Used in awnings, parasols and outdoor furniture cushion covers.
Description
The Zest Garden Pizza Oven Table is a free-standing garden table with drop-leaf sides.
Designed for holding a Pizza Oven, there are two shelves underneath providing storage space for ingredients or accessories and two fold-out work surfaces at the sides.
Can be used as a BBQ side table if you are hosting an event in your garden. Fully pressure treated for enhanced protection against rot.
This table has a maximum load capacity of 120kg.
This bundle includes a weatherproof cover to help protect the table from the elements when not in use. The cover is a durable PVC-backed polyester fabric and has a zip-fastened front flap.
The pizza oven is not included, sorry.
Price Watch
We work tirelessly to ensure that our extensive product range is competitively priced through regular monitoring. In the rare event that you find the Zest Garden Pizza Oven Table and Cover from another online retailer at a lower price then please let us know, we'll do our best to match or even beat it!
Simply submit your Price Watch enquiry using the form below, being sure to complete all fields. On receipt, we will verify that the competitors' offer is available to purchase, like-for-like and delivery inclusive.
Within 1 working day we will confirm One Garden's keenest offer to you, whether that's to beat, match or even congratulate our competitor. Go on, challenge us...
Reviews
There have been no reviews for this item.
We encourage every purchaser of this product to submit a review. Customers are invited (by post-delivery email) to a web page where their genuine review can be placed.
Looking for something different? Try one of these Utility...
14% OFF
Terraza Kitchen - Side TableFree-standing garden kitchen table, complements the Terraza Outdoor Kitchen
7-10 days
Now £89.99
£104.99 Saving £15.00
18% OFF
Garden Pizza Oven Table3-Tier, sturdy garden table with drop-leaf sides. Ideal for outdoor cooking
(4)
3-7 daysNow £244.99
£299.99 Saving £55.00


